Kdo je kdo v nemocnici

Zorientovat se v osobách a obsazeních v nemocnici ve Zlíně je náročné.  Rozhodl jsem se napsat aspoň v kostce, jak jsem situaci mezi zaměstnanci na vnímal. Hejtman si zakládá na tom, že management je přespolní, což má za následek to, že je zde management, který nemá k areálu nemocnice ani k zaměstnancům (a mám obavu,že i k pacientům) pozitivní vztah.

Rozhodl jsem se poznat lidi v nemocnici na vlastní oči, abych neměl zprostředkované informace.

První skupina klade důraz na ekonomiku

Je zde více táborů lidí. Jedni, kteří jsou pro snížení všech možných (a to i mzdových nákladů), aby nemocnice mohla ekonomicky dýchat. Tato skupina je dost angažovaná a převážně se v ní nacházejí ekonomicky zaměření lidé. Prosazovali tvrdě racionální přístup a pokud jste se s nimi chtěli domluvit, musíte mít racionální argumenty, či data v tabulkách a tím podkládat svá tvrzení. Tato skupina byla původně ta, která nejvíce prosazovala novou nemocnici, protože v ní viděla východisko z mnoha problémů, které musela řešit. Dlužno říci, že tato skupina byla ta, která dávala hejtmanovi mnoho argumentů pro stavbu nové nemocnice a hejtman se o ni původně opíral před tím, než ho začala upozorňovat na slabé stránky jeho rozhodnutí. Dnes se této skupiny jak on, tak i přespolní management zbavuje.

Odboráři pomáhají k důstojnosti práce

Druhá skupina je vedena odbory a prosazovala co nejvyšší platy. Opět jde o angažovanou a pracovitou skupinu. Je však spíše citová než racionální. Podle mého mínění někdy moc nepromýšlejí dlouhodobé důsledky svých požadavků, nicméně se snaží vydobýt zaměstnancům jak důstojné podmínky, tak plat. Tato skupina je výraznou silou proti stavbě nové nemocnice. Vidí zde významné riziko předlužení nemocnice a předpoklad, že by splátky dluhu musely být saturovány ze mzdových nákladů. Zatím tento argument nebyl vyvrácen. Zvláště v situaci, kdy nemocnice ztratila ekonomy, kteří ji vytáhli z největších dluhů, stoupá riziko špatné hospodárnosti v řízení. Nejpozoruhodnější je to, že v podstatě tato skupina usiluje o to, aby se proplácely přesčasy, dostávaly mzdy za odvedenou práci a vůbec aby se dodržoval zákoník práce. Myslel jsem si, že odbory jsou přežitek, ale v případě zlínské nemocnice musím uznat, že je to významná síla, která pomáhá, aby práce v nemocnici byla aspoň trochu důstojná.

POZOR - NAHOŘE SE PRACUJE
Tabule přízemí budova vedení nemocnice

Olomoučáci – kam vítr, tam plášť?

A pak je tu třetí skupina přezdívaná často „Olomoučáci“, to proto, že většina z nich bydlí na olomoucku. Když s těmito lidmi komunikujete, nabydete pravděpodobně přesvědčení, že jim na osudu nemocnice nezáleží. Tato skupina se chová nejarogantněji, nikdy neargumentuje, pouze rozhoduje. Často napřed jedná a následně hledá argumenty pro svá rozhodnutí. Je potřeba říci, že jde o skupinu v nemocnicích v kraji tu nejmocnější. Tato skupina užívá insignií moci (nejlepší auta, nejlepší počítače a aroganci v běžné komunikaci). S běžnými zaměstnanci tato skupina spíše nekomunikuje. Je zajímavé pozorovat náhled této skupiny na novou nemocnici. Novou nemocnici někdy podporují někdy ne, podle toho, jak vypadá podpora hejtmana na kraji. Když v zastupitelstvu vyhrával názor pro novou nemocnici, jednoznačně stojí za tímto názorem. V momentě, kdy hejtman prohrál hlasování o nové nemocnici, prosazovali rekonstrukci staré. Nyní, kdy novou nemocnici zastupitelstvo odhlasovalo, opět stojí při hejtmanovi.

Kdo vlastně nemocnici řídí?

V čele této poslední skupiny stojí ředitel a předseda představenstva nemocnice. Je však potřeba dodat, že jednání s ředitelem mají zvláštní průběh: Když s ním chcete o něčem důležité jednat, zažijete přívětivý a chápavý, někdy dokonce konstruktivní rozhovor, vprostřed do jednání vstoupí jeho náměstkyně, vše během 3 minut rozhodne a pak si můžete s ředitelem opět vykládat o čem chcete. Při rozhovoru s ředitelem získáte pravděpodobně  dojem, že je jen figurkou, která rozhoduje podle jiných osob.

Práce ve zlínské nemocnici je boj

Tyto skupiny v nynější době mezi sebou v naší nemocnici bojují. „Olomoucká“ skupina má moc, tak se to snaží všem protivníkům „zavařit“. První skupinu se jim podařilo během druhého pololetí roku 2019 poměrně eliminovat tím, že jim vytvořili takové prostředí, že radši odešli.  Druhou skupinu se snaží eliminovat podobnými kroky, avšak tím, že je v ní řada zdravotníků, musí být opatrnější. Teď to vypadá, že pokud chcete v naší nemocnici pracovat, musíte držet hubu a krok.

Ve kterém jsme století?

Když jsem nabízel paní náměstkyni práci na vytváření personálních procesů, řekla mi, že personalistika v nemocnici je na úrovni 19. století a já bych chtěl století 21. S tímto výrokem musím souhlasit. Vedení nemocnice dělá vše proto, aby se zaměstnanci cítili jako ve firmách 19 století. Mrzí mne to, že to navenek není vidět.

8 odpovědí na “Kdo je kdo v nemocnici”

  1. Tak líp bych to určitě nenapsala!! Naprosto souhlasím! A jsem ráda,že jsem si mohla dovolit snížit úvazek neboť v takovém „ovzduší“ se opravdu špatně pracuje! A je mi to moc líto,do Baťovky jsem nastupovala jako 21 leté „děcko“ a do práce jsem chodila moc ráda! Chodila!……..

    1. Ve zlínské nemocnice je spousta srdcařů. Často se poslední dobou setkávám s těmi, kteří už nemůžou a odcházejí.

  2. Odbory rozhodně nejsou přežitek, protože v Kroměříské nemocnici, sedí ve vedoucí pozici, také pohůnek pana hejtmana. Nebýt odborů tak snad ještě nosíme peníze z domu. A pokud mám informace, tak v některých firmách, kde dosud odbory nebyly, tak nyní je zakládají, protože se již zaměstnanci nechtějí nechat vedením šidit. Na jedné straně přidají a někde jinde uberou. Takže nula od nuly pošla. Za řádnou praci, chtějí odpovídající mzdu.

    1. Pokud vlastník firmy pracuje racionálně, je pro něj nadměrná fluktuace zatěžující ekonomický faktor. Se mzdou se pracuje průběžně tak, aby zaměstnanec neodešel.

  3. Bohužel je to tak, znám zdr. sestru, která v Baťovce pracuje už mnoho let a ztěžovala si, jak se zhoršily vzájemné vztahy jak mezi personálem tak k pacientům. Od příbuzných, kteří se tam léčili, jsem slyšela, že lékař při vizitě prohlásil: tomu už nic nedávejte, je to zbytečné, stejně brzo zdechne. Nemůžu to dokázat, ale jsem otřesena. Mám takovou zkušenost s hanáckým národem : jsou falešní, nespolehliví a slibotechny.

    1. Mám osobní zkušenost v nemocnici a znám tam výborné lidi i lumpy. Bohužel kvalitní často odcházejí, protože jsou přesvědčeni o tom,že si jich nemocnice neváží.

Komentáře jsou uzavřeny.