Nevěra a jak se s ní vypořádat

Nevěru řeší lidstvo pravděpodobně od doby, kdy vznikl v populaci požadavek na monogamní svazek. Je jedním ze signálů, že partneři nevnímají potřeby toho druhého nebo že daný člověk nemůže nebo neumí své potřeby ve svazku realizovat.

Společnost se s nevěrou vypořádávala zpravidla jednoduchým způsobem. Obvinila (potrestala) nevěrníka, politovala druhého z manželů. Nic se tím nevyřešilo, avšak společnost dala najevo, jak se vypořádá s tím, kdo porušuje pravidlo monogamie a odstrašila ty, kteří by případně chtěli být nevěrní.  Z hlediska psychického zdraví je toto řešení přibrzděním vývoje partnerského vztahu. Partnera nevěrníka/nevěrnici potkala situace, ve které ho okouzlil někdo jiný, zapřel sám sebe, vztah ukončil, ale nepoučil se.

Je zajímavé, jak se mění lidské potřeby v cyklech partnerského vztahu.  To, co bylo potřebou v den sňatku, zdaleka neodpovídá tomu, co partneři potřebují v době, kdy mají malé děti, kdy mají puberťáky, a když děti pomalu ale jistě rodiče nepotřebují. Pokud tedy má být partnerský vztah trvalý, musí partneři pravidelně revidovat své potřeby a hledat jak je naplnit.

Svou potřebu si někdy uvědomíme a někdy ke změně potřeb dojde mimoděk. Může tedy dojít k tomu, že partnera o změně svých potřeb neinformujeme. Každý z nás reaguje jinak: Někdo se více zaměří na svou práci, někdo jiný na děti nebo začne více komunikovat s přáteli. Někomu se však přátelský vztah může rozvinout a zamilovat se nebo se jednoduše nechá okouzlit někým jiným, inspirativním, vnímavým.

Pokud se v této oblasti chceme posunout dále, musíme v první řadě přijmout odpovědnost obou partnerů za vztah i za vše, co se v něm událo. Za rozvoj vztahu totiž nikdy nezodpovídá jen jeden. Tedy i já jako podváděný nemohu jednoduše přesunout vinu na partnera a žádat bezpodmínečnou změnu jeho chování. Hledáme tedy spolu, co u nového partnera hledal a zda to můžeme nastolit v našem vztahu. Můžeme pak zjistit, že touhu po změně máme oba dva a můžeme ji spolu realizovat.

Samozřejmě známý model navázání nového vztahu je jednodušší než realizace změn ve starém.  Věřím však tomu, že svému partnerovi stojíte za to, aby se do takového dobrodružství s Vámi šel.